Raakkutuhoista tunnetulle Hukkajoelle perustetaan osan joesta turvaava luonnonsuojelualue

Raakkuja Hukkajoen alajuoksulla tuhon jälkeen. Kuva Juha Syväranta
Suomussalmen Haarasuon alue, johon kuuluu myös osa raakkutuhosta tunnettua Hukkajokea, muutetaan luonnonsuojelualueeksi. Suojelualue, joka on pinta-alaltaan 27 hehtaaria, sijaitsee joen alajuoksulla raakkujen tuhoalueen alapuolella.
Haarasuon luonnonsuojelualueesta on sovittu Kainuun ELY-keskuksen ja Osuuskunta Lumimuutoksen välillä, ja se suojellaan kansallisen Helmi-hankkeen kautta. Kohdetta on valmisteltu suojeluun jo paljon ennen viime elokuista metsäkoneiden aiheuttamaa raakkutuhoa. Hukkajoella kuoli tuhansia raakkuja, kun metsäkoneet jyräsivät simpukoiden yli. Yli 5000 raakkua pelastettiin siirtämällä ne joen ylävirtaan.
Tulevana kesänä Hukkajoen vedenlaatua parannetaan ennallistamalla luonnonsuojelualueen ojitetut suoalueet. Suistoalueen suojelu on tärkeää jokeen nousevien, raakuille tärkeiden lohen ja taimenen kannalta. Metsähallitus selvittää alkukesästä, miten tuhoutuneelle alueelle jääneet raakut selvisivät talven yli. Raakut ovat Suomessa erittäin uhanalaisia ja niitä on meillä jäljellä enää 150 vesistössä.