Luonnonvarakeskuksen tutkijat havaitsivat tuoreessa tutkimuksessa, että lohen poikasten ensimmäisenä elinvuonnaan Itämeren pääaltaalla syömän kalaravinnon laatu määrittää sen, kuinka paljon aikuisia lohia nousee jokiin kudulle.

Niinä vuosina, jolloin lohenpoikasille oli tarjolla paljon vähärasvaisia silakoita, lohia nousi kudulle runsaasti. Vastaavasti vuosina jolloin silakkakannat olivat heikommat ja lohenpoikaset joutuivat turvautumaan kilohailiin, lohien kunto heikkeni ja niitä nousi jokiin vähemmän. Kilohaileissa on nuorten lohien kannalta liikaa rasvaa suhteessa proteiiniin. Lohet saavat kilohailista myös vähemmän B1-vitamiinia eli tiamiinia, joka on niiden kasvun kannalta ratkaisevaa.

M74-oireyhtymä alkoi tappaa lohia Itämeressä 1990-luvulla. Kun emokalan ravinto on liian rasvaista, kuten kilohailia, mätimuniin tulee liian vähän tiamiinia, ja poikaset kuolevat ruskuaispussivaiheessa. Myös emo saattaa kuolla tiamiininpuutokseen.

Itämeren pääaltaan silakkakantojen runsaus olisi siis tärkeää lohikantojen elinvoimaisuudelle.

ItämerikilohailiLohiluonnonvarakeskusM74-oireyhtymäsilakkatiamiinitiedeTutkimus

Tilaa Suomen Luonto

Opi tuntemaan luontosi ja tue sen suojelua!
Suomen Luonto digitilauksen ensimmäinen kuukausi nyt 1 €!