Ympäristö nyt: Suomalaistutkijat selvittivät Etelämantereella ympäristön muutoksia
Retkikunta Etelämantereella. Kuva: Kari Saikkonen
Kuusihenkinen suomalaisryhmä työskenteli Aboa-tutkimusasemalla Etelämantereella tavoitteenaan selvittää, miten ympäristö muuttuu jäätikön vetäytyessä.
”Meitä kiinnostavat evolutiiviset prosessit, jotka ylläpitävät ja luovat uutta monimuotoisuutta. Polaarialueilla eliöiden pitää sopeutua ääreviin valoympäristöihin. Ajatuksena on ymmärtää, mistä elämän ensimmäiset muodot syntyvät ja kehittyvät jäätikön alta paljastuvissa ympäristöissä”, sanoo professori Kari Saikkonen Turun yliopistosta.
Etelämanner menettää arvioiden mukaan 25 prosenttia jääpeitteestään vuosisadan loppuun mennessä.
FINNARP 2025 -niminen tutkimusmatka päättyi helmikuun alussa. Tutkijat ottivat matkalla biologisia näytteitä vedestä, maasta, sammalista ja levistä. Myös mikrobi-, sya-nobakteeri- ja mikrolevänäytteitä otettiin.
Tutkijat löysivät vuorenrinteen lätäköstä merilevää muistuttavaa makrolevää. Leviä on löytynyt samalta alueelta aiemminkin. Löytö on hämmästyttävä, sillä Aboa sijaitsee 130 kilometrin päässä rannikosta.
”Levät ovat ehkä levinneet rannikolta myrskyliitäjien välityksellä. Lajia selvitetään, samoin levän pinnalla eläviä mikrobeja”, selittää dosentti Marjo Helander.

Tilaa Suomen Luonto
Tue ajankohtaista ja asiantuntevaa luonto- ja ympäristöjournalismia. Tilaa Suomen Luonto ja tule mukaan luonnonystävien joukkoon!
Alk. 3 numeroa 23,40 €.