Veikon voimala
Televisiosta ja radiosta tuttu luontotoimittaja Veikko Neuvonen asensi Helsingin Kumpulassa sijaitsevaan omakotitaloonsa aurinkopaneelit – ja saman tien myös vapaa-ajan asuntoonsa Padasjoella.
Teksti: Alice Karlsson
Televisiosta ja radiosta tuttu luontotoimittaja Veikko Neuvonen asensi Helsingin Kumpulassa sijaitsevaan omakotitaloonsa aurinkopaneelit – ja saman tien myös vapaa-ajan asuntoonsa Padasjoella.
Katolle asennetut paneelit ovat huolettomat, säästävät sähkölaskussa, eivät melua, eivätkä pilaa maisemaa. Omalla aurinkovoimalallaan Neuvonen haluaa kantaa kortensa kekoon ilmastonmuutoksen hillitsemisessä. Hänen mukaansa aurinkoenergia antaa nyt ensimmäisen kerran oikeata toivoa.
”Aurinkoa riittäisi maaliskuun alusta lokakuun loppuun niin omakotitaloille kuin kerrostaloille ja teollisuuslaitoksille”, hän sanoo.
Lue lisää Neuvosen omasta voimalasta 9.10 ilmestyvästä Suomen Luonnosta.

Veikko ja talo: Kuva Tomi Setälä

Tilaa Suomen Luonto!
Tue ajankohtaista ja asiantuntevaa luonto- ja ympäristöjournalismia. Tilaa Suomen Luonto ja tule mukaan luonnonystävien joukkoon!
Lisää aiheesta
Suora linja: Ketä aurinkopaneelit katolla häiritsevät?
Aurinkopaneelien asennus on helppo tapa siirtyä uusiutuviin energiamuotoihin, mutta sitä jarruttavat kuntien kirjavat lupakäytännöt. Uusimaalaisen Hyvinkään kaupungin linja on tiukka. Kaupungin rakennustarkastaja Taru Nurminen vastaa kysymyksiin.
Aurinkovoimaloita katoille
Aurinkosähkö on puhdasta ja uusiutuvaa energiaa, mutta vaarantavatko aurinkopuistot metsien moni-
muotoisuutta ja hiilinieluja? Kaupunkien katoilla ja seinillä riittäisi tilaa aurinkovoimaloille.
Ekologiset mökkivinkit osa 1: Vaihda aurinkovoimaan
Aurinkopaneelien hinnat ovat romahtaneet. Saksassa aurinkopaneeleita on jo asennettu enemmän kuin tuulivoimaa. Sähköttömällä tai kaasujääkaapin mökillä paneelijärjestelmä on hyvä vaihtoehto pieneen sähköntarpeeseen.