Resuinen on vielä tämäkin rengastettu jalohaukan poikanen, mutta jalohaukoille ominaisen suuren silmän valppaudessa ei enää ole parantamisen varaa. Luopioinen. – Valok. P. & T. Miettinen 1954.
Linkolan klassikot 3: Jalohaukan kohtalo Suomessa (2. osa)
Suomen Luonto julkaisee uudelleen Pentti Linkolan kirjoituksia petolinnuista. Tämä teksti julkaistiin Suomen Luonnossa 2/1959. Se on "Jalohaukan kohtalo Suomessa" -raportin toinen osa.
5.5.2020Teksti: Pentti Linkola
Tuhoutumisen syyt.
Poikkeusvuoden mahdollisuus
Tuhoutumisen syitä tarkasteltaessa on ehkä hyvä ensiksi eliminoida se mahdollisuus, että inventoinnin vuosi 1958 olisi onnettomaksi sattumaksi ollut jalohaukan pesimisessä poikkeusvuosi, että linnut olisivat väliaikaisesti luopuneet pesimisestä ja ehkä myös pesäpaikoille saapumisesta. Ajatuskin on hypoteettinen, mitään tällaiseen mahdollisuuteen viittaavaa ei jalohaukasta tiettävästi tunneta. Sitä vastaan puhuu myös yhdistelmä, jossa 1950-luvulta tarkasti ajoitetut tiedot pesimisestä on jaoiteltu vuosittain.Ratkaisevan selviä huippu- tai aallonpohjavuosia ei siis ainakaan 1930-luvulla ole ollut: havaitaan vain tilastollisesti luonnollista pikku vaihtelua.
Sen sijaan tästäkin yhdistelmästä on luettavissa tämän vuosikymmenen äkillinen taantuminen: perustuuhan vuoden 1957 ja 1956 numeroista suuri osa sellaisten ei-ornitologien viimeiseen kyselyyn antamiin tietoihin, joilla ei ole säännöllisiä muistiinpanoja ja jotka yleensä muistavat ja ilmoittavat tarkkoja havaintoja korkeintaan parilta kyselyä edeltäneeltä vuodelta. Siitä huolimatta numerot osoittavat jopa pientä laskua — vertaa taulukon n:o 1 näennäiseen voimakkaaseen noususuuntaukseen.
🌍 Luotettavaa ja tutkittua tietoa luonnosta ja ympäristöstä Palkittua ja asiantuntevaa luontojournalismia. 🔓 Tilaajana opit tuntemaan luontoa ja eri lajeja ja saat syvällistä tietoa muuttuvasta ympäristöstämme Tilaukseen sisältyy rajaton pääsy digiarkistoon.
🌿 Tilaamalla Suomen Luonnon tuet luonnonsuojelutyötä. Tuottomme käytetään Suomen luonnonsuojeluliiton työhön.
📌 Tilaa nyt – ensimmäinen kuukausi vain 1 €!
Lehti + Digitilaus sisältää
10 painetun lehden numeroa vuodessa.
lehtiartikkelit lisämateriaaleineen (videoita, ääniä, lisäkuvia) helposti verkossa luettavassa muodossa.