Opettaja Eeva Kota-aho tahtoi eläkkeelle jäätyään suojella osan perimästään metsästä. Se oli yllättävän helppoa.
10.12.2020Teksti: Jouni Tikkanen
Ajatus metsän suojelusta kypsyi Eeva Kota-ahon mielessä vähitellen.
Kiintymys metsään oli alkanut kehittyä vuonna 1968, kun Kota-aho oli keskikoulun viimeisellä luokalla. Tuolloin hänen perheensä muutti äidin entiseen kotitaloon, joka sijaitsi nykyisellä Ylöjärvellä, Kurun Riuttaskorven kylässä.
Torkon talo oli 1793 isojaon liikamaalle perustettu kruununtorppa, ja puolet siitä kuului perinnönjaon jälkeen vielä äidin veljelle. Siihen kuului laajat metsät, jotka olivat arvokkaita. Talon toisen puolikkaan ostamiseksi metsiä pitikin kaataa paljon. Isä, isän nuorin veli ja Eevan veli tekivät traktori- ja moottorisahapelillä isot hakkuut Torkon metsissä 1970-luvulla. Koko perhe kävi risusavotassa niiden jälkiä siivoamassa.
Kaikkia hakkuita Kota-aho ei enää muista, mutta hän näkee niiden jälkiä valokuvissa. Heti kotoa lähdettyään, 1970-luvun alussa, hän osti nimittäin pokkarikameran ja alkoi kuvata elämää Torkolla. Kuvissa näkyy puupinoja, ja metsä talon ympärillä on avaraa ja matalaa.
🌍 Luotettavaa ja tutkittua tietoa luonnosta ja ympäristöstä Palkittua ja asiantuntevaa luontojournalismia. 🔓 Tilaajana opit tuntemaan luontoa ja eri lajeja ja saat syvällistä tietoa muuttuvasta ympäristöstämme Tilaukseen sisältyy rajaton pääsy digiarkistoon.
🌿 Tilaamalla Suomen Luonnon tuet luonnonsuojelutyötä. Tuottomme käytetään Suomen luonnonsuojeluliiton työhön.
📌 Tilaa nyt – ensimmäinen kuukausi vain 1 €!
Lehti + Digitilaus sisältää
10 painetun lehden numeroa vuodessa.
lehtiartikkelit lisämateriaaleineen (videoita, ääniä, lisäkuvia) helposti verkossa luettavassa muodossa.
Luonnossa vietetyllä ajalla ja jo luontokuvien katselulla on todistettuja terveyshyötyjä. Suomen Luonto on juttu- ja kuvavalikoimallaan varsinainen luonnonystävän aarreaitta. Mutta tiesitkö, että lehtitilauksellasi autat myös luontoa ihan konkreettisesti?
Yhteiskunnallisen muutoksen aikaansaamiseksi ei sen ensiaaltoon onneksi tarvita kaikkia. Muu maailma kyllä seuraa perässä, kun pioneerit siivoavat heille tien.