Mikä vammautti hauen?
Sain verkosta reilun kilon painoisen hauen, jonka yläleuka oli poikki sierainaukkojen etupuolelta. Vamma oli jo vanha, sillä kudokset olivat parantuneet. Kala oli hyväkuntoinen. Voiko kysymyksessä olla syntymävika?
Teksti: Harri Dahlström
Sain verkosta reilun kilon painoisen hauen, jonka yläleuka oli poikki sierainaukkojen etupuolelta. Vamma oli jo vanha, sillä kudokset olivat parantuneet. Kala oli hyväkuntoinen. Voiko kysymyksessä olla syntymävika?
Vammaisia haukia saadaan saaliiksi silloin tällöin. Kysymyksessä voi olla syntymävika, mutta luulen, että tämänkaltaiset vammat yleensä syntyvät ulkoisten tekijöiden aiheuttamina. Yläleuka voi leikkautua jo poikasvaiheessa toisen kalan saalistusotteen osuessa yläleukaan tai kenties kalan reuhtomisen seurauksena.
Kalastuksessa esimerkiksi iskukoukku tarttuu juuri yläleukaan, ja ylösnostovaiheessa hauki on saattanut irtaantua ja menettää yläleukansa. Muunkin koukkukalastuksen yhteydessä tällaisia vammoja saattaa syntyä.
Hyväkuntoisuus osoittaa, että hauki on sopeutunut yläleuan puuttumiseen ja pystynyt saalistamaan riittävästi ravintoa.

Tilaa Suomen Luonto!
Tue ajankohtaista ja asiantuntevaa luonto- ja ympäristöjournalismia. Tilaa Suomen Luonto ja tule mukaan luonnonystävien joukkoon!
Lisää aiheesta
Mäti tallella heinäkuussa
Saimme heinäkuussa 2,9-kiloisen haukimamman, jonka vatsassa oli vielä kahvikupillinen mätiä. Miksi? Mitä mädille olisi tapahtunut kesän edetessä?
Tuulastajan saalis
Miksi hauki ei reagoi tuulastajan kirkkaaseen valoon vaan jää paikalleen jököttämään?
Joka paikan hauki - katso kutukalenteri
Kudulle juuri näihin aikoihin käyviä haukia elää miltei kaikissa järvissämme, joissa ja meressä. Kalat hakeutuvat matalille rannoille kasvillisuuden sekaan kutemaan, laskemaan mätinsä ja maitinsa. Naaras päästää mätiä useampaan kohtaan turvatakseen poikasille riittävän ravinnon.
Suomen Luonnon kesänumero on ilmestynyt!
Kesän runsaimmassa lukupaketissa tutustutaan kekomuurahaisiin, opitaan tunnistamaan korven kukkia, lähdetään melontaretkelle Saaristomerelle, pysähdytään luontokohteeseen matkalla mummolaan ja kuullaan, miksi sopulivuosi ei tullutkaan.