Metsästä löytyy hyviä sieniä, joita moni ei kerää – tunnistatko nämä tuntemattomammat ruokasienet?
Kantarelli, suppilovahvero ja herkkutatti tunnetaan. Sienikorin laajennus kuitenkin kannattaa: satoa on tarjolla enemmän, ja sieniruokien makumaailmaan tulee lisää vaihtelua.
🌍 Luotettavaa ja tutkittua tietoa luonnosta ja ympäristöstä Palkittua ja asiantuntevaa luontojournalismia. 🔓 Tilaajana opit tuntemaan luontoa ja eri lajeja ja saat syvällistä tietoa muuttuvasta ympäristöstämme Tilaukseen sisältyy rajaton pääsy digiarkistoon.
🌿 Tilaamalla Suomen Luonnon tuet luonnonsuojelutyötä. Tuottomme käytetään Suomen luonnonsuojeluliiton työhön.
📌 Tilaa nyt – digin ensimmäinen kuukausi vain 1 €!
Lehti + Digitilaus sisältää
10 painetun lehden numeroa vuodessa.
lehtiartikkelit lisämateriaaleineen (videoita, ääniä, lisäkuvia) helposti verkossa luettavassa muodossa.
Topi on joensuulainen freelance-toimittaja, musiikkitieteilijä ja sienenpoimija. Hänen suosikkisieniinsä kuuluu muiden muassa mustatorvisieni, jota Pohjois-Karjalassa löytyy rinteistä rehevistä sekametsistä.
Kysyimme kolmelta asiantuntijalta, mitä haitallisia aineita luonnonantimissa voi olla, ja missä kannattaa välttää villiyrttien, marjojen ja sienten poimimista.