Harva on päässyt näkemään kontiaista eli vanhalta nimeltään maamyyrää. Vanha nimi olikin harhaanjohtava, sillä kontiainen ei ole myyrien sukua, vaan sen lähisukulaisia ovat päästäiset.

Kontiainen viettää aikansa tiiviisti maan alla, johon se on sopeutunut erinomaisesti. Se kaivaa lapiomaisten etukäpälien avulla tunneleita ja työntää mullat maan pinnalle. Varma merkki kontiaisesta onkin kraatterimainen multakasa.

Kontiaisen ja vesimyyrän keot muistuttavat toisiaan, mutta ne erottaa toisistaan käytävän sijainnin perusteella. Vesimyyrällä käytävä on kasan reunassa (oikeanpuoleinen kuva), kun taas kontiaisen käytävä on keskellä kasan alla, jolloin keko muistuttaa tulivuoren kraatteria (vasemmanpuoleinen kuva). Kontiaisen käytävää voi joskus olla vaikea huomata keosta.

Lue myös:

Tilaajille| Nisäkkäät

Kontiaisen vinkkelistä

Kesän korvalla nuoret kontiaiset joutuvat nousemaan maan pinnalle etsimään omaa reviiriä. Matka ei ole helppo.

Mökkipihan lajit

Tervetuloa Mökkipihan lajit -digiekstran pariin! Vihdoinkin aikaa oleilla mökillä! Siellä sinua odottavat jo mökkipihan vakioasukkaat. Mökkipihan lajit -digiekstrassa opit tunnistamaan mökkinaapurisi, oli sitten kyse leppäpirkoista, lokeista tai vaikka vesikasveista. Lisäksi voit lukea vinkkejä ekologiseen mökkeilyyn ja esimerkiksi katsoa ohjeet siilimökin rakentamiseen. Tervetuloa kesän digiekstran pariin!

Tilaajille| Linnut

Kasvata linnuille ruokaa omassa puutarhassa

Kasvillisuudeltaan hyvin suunniteltu luontopiha on monipuolinen ruoka-aitta linnuille. Kasvivalinnoissa on hyvä ajatella sopivuutta Suomen oloihin ja kyseiselle kasvupaikalle.

kontiainenvesimyyrä

Tilaa Suomen Luonto

Tue ajankohtaista ja asiantuntevaa luonto- ja ympäristöjournalismia. Tilaa Suomen Luonto ja tule mukaan luonnonystävien joukkoon!

Alk. 3 numeroa 23,40 €.