Allit aalloilla ajavat
Kolmen ornitologin talvireissulle Viron saarille osui erityisen kauniit ja vaihtelevat valot.
Kolmen ornitologin talvireissulle Viron saarille osui erityisen kauniit ja vaihtelevat valot.
Vuoden kolmas päivä 2025. Nousemme kolmen ornitologin porukalla talvisella linturetkellä pienehköön yhteisalukseen ylittääksemme Soelan salmen Saarenmaan pohjoisrannan Triigin satamasta Hiiumaan eteläiseen Sõrun satamaan.
Suurimman osan matkasta seilaamme luoteeseen. Niinpä hetkeä aiemmin horisontista esiin ilmestyneen auringon säteet osuvat hyvin matalalle veden pinnassa laivan etenemissuuntaan nähden takaa. Ne värjäävät jopa aallon harjoja ja aaltojen kylkiä erikoisella talviaamun ruskeankeltaisella valolla. Saarenmaan rannan yllä myös lumipilvi saa kellervän värinsä ja melkein aavemaisen muotonsa. Meri alla on kokonaan sula.
Kolmen Allin ryhmä lentää laivan edestä. Yksi meistä hihkaisee: nyt tulee hyvin allit. Suuntaan kameran viivyttelemättä alleihin. Alla on tumma aaltoileva meri. Valo lankeaa aivan epätodellisen värisenä, kellervän ruskeana allien siipiin ja koko kehoon. Kontrasti tummaan veteen oli suuri. Onneksi olen säätänyt kameran 2/3 aukon alivalotukselle. Muuten allit saisivat liikaa valoa tummaa vettä vasten.
Kolme haastetta, musta vesi, veden lämpöväreily ja eri suuntiin menevät liikkeet – aluksen eteneminen luoteeseen ja allien leikkaaminen laivan edestä sivusuuntaan kaakkoon. Ja vielä hieman pitkä valotusaika lentäviin lintuihin! Mutta valo on niin erityinen ja vielä erityisempi ja kiehtova tuota tummaa vettä ja nousevaa aaltoa vasten, että pitää kuitenkin kameraa voimakkaasti ”heittämällä” yrittää onnistua.
Veden pinnassa näkyy kameran liike, kun seuraan nopeasti lentäviä alleja. Terävyydessä on pientä haastetta, kun laiva liikkui kohti lintuja ja linnut poikkipäin laivan kulkuun. Mutta tunnelma on hieno ja aaltojen liikkeet sekä lintujen värien kajo jopa aaltojen pinnassa täydentää sitä. Valo osuu aaltoihin ja lintuihin tänä aamuna juuri niin ihmeellisenä kuin osuu. Väreilykin sopii tilanteeseen. Alleista tulee aivan erikoisia tässä valossa. Aalto antoi taustan ja lintuihin osuvan aamuvalon värit. Ne jopa heijastuivat tummmien aaltojen kupeilla!
Sattumaa, intuitiota ja annettu ohje: nyt tulee hyvin. Ja niin ehdin yrittämään.
Toivon, että kuva kertoo lukijalle tuosta tunnelmasta talvisella merellä. Siitä kertovat myös kaksi maisemakuvaa, toinen Saarenmaan rannan lumisateen haamumaisiin valoihin, toinen voimakkaan lämpöväreilyn pehmentämä kuva Hiidenmaan rantaan, rantametsiin, mereen ja rannan kymmeniin joutsenlintuihin. Kontrasti on omalaatuinen: tumma, sula meri, valkeat lumiset metsät ja vielä voimakas väreily.
Alli on Kalevalassa ja suomalaisessa folkloressa kolmanneksi eniten esiintynyt lintu. Alli on lennellyt täällä, ”ajanut aalloilla”, jääkauden ja mannerjään väistymisestä alkaen. Saarenmaata on arveltu myös Kalevalan ”Saareksi”. Ehkä se on!