Elämän valoa etsimässä – lämpökamerat ovat tulleet avuksi luontoharrastukseen ja lintujen rengastukseen
Lämpösäteily paljastaa pimeässä linnut ja nisäkkäät ja niiden tavat.
13.3.2024Teksti: Antti HalkkaKuvat: Heikki Eriksson, Marita Arvela, Petri Ahlroth, Rauno Yrjölä, Karoliina Hämäläinen ja Mikael RantaVideot: Marita Arvela ja Petri Ahlroth sekä Mikko Pyykönen / Pohjois-Karjalan Ely-keskus
🌍 Suomen Luonnosta saat luotettavaa ja tutkittua tietoa luonnosta ja ympäristöstä. Lue palkittua ja asiantuntevaa luontojournalismia. 🔓 Tilaajana opit tuntemaan luontoa ja eri lajeja ja saat syvällistä tietoa muuttuvasta ympäristöstämme. Tilaajien Suomen Luonto -kerhossa verkkoartikkelit, näköislehdet, verkkokurssit, tapahtumat ja tilaajaedut.
🌿 Tilaamalla Suomen Luonnon tuet kotimaista luonnonsuojelutyötä. Tuottomme käytetään Suomen luonnonsuojeluliiton työhön.
📌 Tilaa nyt!
Digitilaus 6,50 €/kk
lehtiartikkelit lisämateriaaleineen (videoita, ääniä, lisäkuvia) helposti verkossa luettavassa muodossa
Antti Halkka toimii Suomen Luonnon toimituspäällikkönä. Hän kirjoittaa lehteen ja sen verkkosivuille luonto- ja ympäristöaiheista. Sää- ja ilmastoasiat ovat yksi kiinnostuksen kohteista. Halkka on koulutukseltaan ekologi (FT).
H
Heikki Eriksson, Marita Arvela, Petri Ahlroth, Rauno Yrjölä, Karoliina Hämäläinen ja Mikael Ranta
M
Marita Arvela ja Petri Ahlroth sekä Mikko Pyykönen / Pohjois-Karjalan Ely-keskus
Tämä juttu esittelee viiden nisäkkään: ilveksen, ketun, lumikon, metsäjäniksen, ja harmaahylkeen, keväiset kosiomenot. Jos on onnekas tai sinnikäs, voi päästä kuulemaan vaikkapa ketun kosiohaukun tai näkemään jänisten keväiset juoksukisat.
Suomen Luonnon Roosa Roivainen sai jututettavakseen Luomuksen johtavan lepakkoasiantuntija Thomas Lilleyn. Asiantuntija kertoo uuden tutkimuksen tulosten taustoja sekä vastaa lukijoiden kysymyksiin.
Luontokato- ja ilmastodenialismi valtaavat alaa julkisessa keskustelussa ja politiikassa, päätöksenteon ylimpiä portaita myöten. Ne eivät ilmene vain kärjistetysti ilmiöiden täydellisenä kieltämisenä vaan myös salakavalammin haluttomuutena muutokseen.
Talviluonnon syliin voi heittäytyä helposti, ilman erityisiä varusteita tai selviytymistaitoja. Retkeilimme Repoveden kansallispuistossa samalla Kuutinkämpän suojasta nauttien. Kuuntele tai lue artikkeli!