Eläinten kuvaaminen vaatii perehtymistä kuvattaviin lajeihin. Lapinpöllö ei ole kovin ihmisarka lintu, mutta monen kuvaajan läsnäolo saattaa häiritä sitä. Asutuksen lähelle tullut pöllö voi olla nälkiintynyt ja tarvitsee saalistusrauhan. Kuva: Markus Varesvuo
🌍 Suomen Luonnosta saat luotettavaa ja tutkittua tietoa luonnosta ja ympäristöstä. Lue palkittua ja asiantuntevaa luontojournalismia. 🔓 Tilaajana opit tuntemaan luontoa ja eri lajeja ja saat syvällistä tietoa muuttuvasta ympäristöstämme. Tilaajien Suomen Luonto -kerhossa verkkoartikkelit, näköislehdet, verkkokurssit, tapahtumat ja tilaajaedut.
🌿 Tilaamalla Suomen Luonnon tuet kotimaista luonnonsuojelutyötä. Tuottomme käytetään Suomen luonnonsuojeluliiton työhön.
📌 Tilaa nyt!
Digitilaus 6,50 €/kk
lehtiartikkelit lisämateriaaleineen (videoita, ääniä, lisäkuvia) helposti verkossa luettavassa muodossa
Sosiaalisessa mediassa ihaillaan koskematonta luontoa, mutta kuva on usein tarkkaan rajattu totuus. Miksi pelkäämme nähdä ihmisen jälkiä luontokuvissa, ja mitä se kertoo suhteestamme ympäristöön? Lue tai kuuntele Emmi Itärannan kolumni.
Tutkimuksen mukaan tiaiset joutuvat puistoissa ja kadunvarsilla tyytymään huonolaatuisempaan ravintoon kuin metsissä, mikä vaikuttaa lintujen väritykseen.